
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | I²C, SPI |
| Max Supply Voltage | 4.2 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Logic Function | Clock |
| Date Format | Binary |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Current - Timekeeping | 1.5 µA @ 3.3 V |
Stock: 1534
Distributors
pcbx
Unit Price$3.18547
Ext.Price$3.18547
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.18547 | $3.18547 |
| 10 | $2.69730 | $26.97300 |
| 25 | $2.45280 | $61.32000 |
| 50 | $2.38298 | $119.14900 |
| 100 | $2.31515 | $231.51500 |
| 300 | $2.22269 | $666.80700 |
| 500 | $2.13390 | $1066.95000 |
| 1000 | $1.93983 | $1939.83000 |
